Ali Alp Böke caddesi, No: 267 İmbatlı mahallesi, KARŞIYAKA / İZMİR
trende

Halıda Leke Çıkarma İşini Bize Bırakın

07.04.2019

Sürekli olarak kullandığımız halıların üzerinde haliyle lekeler oluşabiliyor. Bu lekeler çoğu zaman çay ya da kahve lekesi olmakla birlikte zaman zaman yemek dökülmesi veya çeşitli değişik leke gibi sorunlar da yaşanıyor. Özellikle çocuklu ailelerde bu tip sorunlar daha fazla gözleniyor. Evlerinizin süsü olan ve özenle serdiğiniz halıları önceki, temiz ve şık hâliyle görmek için olabildiğince erken harekete geçmeniz gerekmektedir. Zaman kaybı ve yanlış uygulamalar halınızın üzerinde oluşan lekeleri derinleştirmektedir.

Lekelere müdahale etmek

Özenle seçtiğiniz ve belki de son derece özel tasarımlar olan halılarınız sürekli sıvı ya da yiyecek dökülmelerine maruz kalmaktadır. Böyle bir durumda panikleyen bazı kişiler eline geçen herhangi bir temizlik malzemesi ile halıyı temizleme yoluna gitmektedir. Aslında bu işlem halıyı kurtarmak yerine ona zarar vermektedir.

Çünkü kullandığınız halının ham maddesi yani ana malzemesi ve hassasiyeti hakkında yeterince bilgi sahibi olmadan bu işlemleri gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Düşünmeden uyguladığınız bu işlemler halınız üzerinde deformasyonlara veya lekenin halı ipliğine tamamen yapışmasına sebep olabilir. Özellikle renk solması ve eskime sorunlarının en önemli nedeni yanlış halı leke çıkarma ve temizleme alışkanlıklarıdır. Özellikle belirtiyoruz; lekeye asla bulaşık deterjanı sürmeyin ve ovalamayın.

Evde uygulanan temizlik yöntemleri

Halınınız herhangi bir şekilde katı ya da sıvı etkenlere maruz kalabilir. İşte o an halı leke çıkarma işlemlerini kendi yöntemlerinizle yapmak istersiniz. Bazı lekeler ilk etapta çıkmış gibi görünse de halı tamamen kuruduğunda hoş olmayan bir görüntü ile karşılaşabilirsiniz. Bunun nedeni halının yüzeyindeki lekenin derine inmiş olmasıdır. Derine inen lekeler zamanla maytların oluşumuna sebebiyet vermektedir. Bir çeşit mikrop ya da bakteri özelliği gösteren maytlar sağlık açısından zararlıdır. Havların arasında çoğalarak etrafa yayılan bu bakteriler hijyen sorunlarından ortaya çıkmaktadır. İşte, ani ve profesyonellik dışı uygulamalar hem halının daha kirli görünmesine sebep olmakta hem de hijyen sorunlarını doğurmaktadır.

Halı lekelerine profesyonel destek

Öztemiz halı yıkama firması olarak geleneksel ve ucuz yollu temizleme usullerini kullanmayı önermiyoruz. Sabun, deterjan gibi herhangi bir temizlik malzemesiyle yaptığınız uygulamalar halınızın görüntüsünü ve rengini etkilemektedir. Özellikle çamaşır suyu gibi yoğun kimyasal içeren temizlik ürünleri, antika halı kullanıyorsanız bu halıları büyük ölçüde yıpratmaktadır. Kullandığınız özel ve hassas nitelikteki halıları kendi yöntemlerinizle temizlemek yerine bir profesyonelden yardım almanızı öneririz. Antika halıların rengini solduran en önemli etken yanlış temizleme alışkanlıklarıdır. Ayrıca çamaşır suyu gibi ağır temizlik ürünleri antika halıların ipliklerinin yıpranmasına ve halıların normalden daha kısa sürede eskimesine sebep oluyor. Böyle değerli halılarınızı işinde uzman ve deneyimli çalışanlarımızın kontrolünde temizletmeniz daha doğru bir yöntem olacaktır.

Doğal ve kaliteli temizlik ürünleri

Firmamızın prensibi, geleneksel temizleme yöntemleri yerine daha modern yöntemleri kullanmaktır. Temizlik ürünlerinden yapılan çalışmaların aşamalarına kadar her konuda birinci sınıf hizmet vermeyi amaçlayan firmamız bu konuda %100’e varan sonuçlar alabilmektedir. El dokuması / özel cins ve antika halılarınız tek tek ve özel olarak işlem görmektedir. Boyalarının ve yüzeyinin zarar görmemesi için, iplik ve dokuma alanında sertifikalı ustalarımızın ellerinde temizlenmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: